KONCERTY - LISTOPAD 2016

WIECZORY Z MUZYKĄ WŁADYSŁAWA ŻELEŃSKIEGO - listopad 2016

 

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego, Gmina Kłaj, oraz Marta i Ireneusz Trybulcowie sprawujący kierownictwo artystyczne, zapraszają w listopadzie na koncerty z cyklu „Wieczory z muzyką Władysława Żeleńskiego”, promujące twórczość urodzonego w Grodkowicach narodowego kompozytora, Władysława Żeleńskiego, jednego z naszych najwybitniejszych twórców muzycznych końca XIX i początku XX wieku (zyskał on miano następcy Moniuszki).

 

20 listopada, godz. 18.00 – Pałac Żeleńskich w Grodkowicach:

Koncert muzyki fortepianowej w wykonaniu MARII GABRYŚ, warszawskiej pianistki specjalizującej się w grze na fortepianach zabytkowych (będzie grała na polskim instrumencie firmy „Małecki” znajdującym się w grodkowickim pałacu). W programie m.in. prawykonanie zakupionej niedawno w jednym z antykwariatów nieznanej rękopiśmiennej kompozycji fortepianowej  Żeleńskiego „Un songe” (Sen), dedykowanej przez kompozytora jednemu ze swoich nauczycieli z młodości, Janowi Germaszowi.

W programie weźmie udział również krakowska aktorka ANNA POLONY, która przeczyta fragmenty interesującej korespondencji rodzinnej Żeleńskich odnoszące się do kompozytora.

 

27 listopada, godz. 18.00 – Kościół parafialny w Łężkowicach (koło Grodkowic):

Koncert pt. „Odkrycia muzyki organowej”, na którym krakowski organista związany z Filharmonią Krakowską, ARKADIUSZ BIALIC, wykona na organach kościelnych oraz własnej fisharmonii niedawno odnalezione kompozycje organowe Żeleńskiego – nieznane preludia organowe i fugi napisane w 1862 r., które zostały odszukane przez dyr.  artystycznego, I. Trybulca, w jednej z bibliotek w Pradze czeskiej, gdzie kompozytor studiował w latach 1859-1866. Utwory te nie były dotychczas znane muzykologom polskim.

 

 

Honorowy patronat: wójt gminy Kłaj p. Zbigniew Strączek.

Patronaty medialne: Radio Kraków Małopolska, „Muzyka21”, Portal „Bochnianin”