KONCERT FINAŁOWY NA 180-LECIE URODZIN WŁADYSŁAWA ŻELEŃSKIEGO

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego zaprasza w niedzielę 3 grudnia o godz. 18.00 do Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach (gmina Kłaj, powiat wielicki) na koncert muzyki chóralnej WŁADYSŁAWA ŻELEŃSKIEGO, kompozytora pochodzącego z Grodkowic.

Finalizuje on serię koncertów na terenie Krakowa i Małopolski, promujących postać i muzykę tego twórcy w związku ze 180-leciem jego urodzin. Wcześniejsze koncerty odbyły się w Willi Decjusza i w Dworku Białoprądnickim w Krakowie, PSM I i II st. W Wadowicach, MCK „Sokół” w Nowym Sączu (w ramach festiwalu „Iubilaei Cantus”) oraz w Filharmonii Krakowskiej. Prezentowano na nich pieśni i duety wokalne oraz utwory fortepianowe Żeleńskiego. W koncercie filharmonicznym wzięła udział aktorka Anna Polony, która czytała nieznane materiały wspomnieniowe o kompozytorze: jego pamiętniki, listy rodzinne, wspomnienia innych osób. Cykl w/w koncertów wspierał finansowo Urząd Miasta Krakowa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Koncert finałowy w Grodkowicach ma w programie świeckie utwory chóralne Żeleńskiego w wykonaniu zespołu wokalnego ART’N’VOICES z Gdańska wraz z solistą ROBERTEM KACZOROWSKIM (baryton) oraz pianistką EWĄ RYTEL (muzycy nagrali w firmie Acte Prealable płytę z tym repertuarem). W jednym z utworów – pieśni myśliwskiej „Chór strzelców” – zagra zespół czterech waltorni pod kierownictwem WOJCIECHA KAMIONKI. Bardzo interesującym punktem programu będzie też wykonanie kantaty na cześć Kościuszki, skomponowanej przez Żeleńskiego z okazji odsłonięcia pomników Kościuszki i Pułaskiego w Waszyngtonie.

Koncert jest finansowany ze środków Gminy Kłaj oraz Województwa Małopolskiego.

Patronaty medialne: Radio Kraków i TVP Kraków

Kierownictwo artystyczne: Marta i Ireneusz Trybulcowie